Warning: Use of undefined constant minor - assumed 'minor' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /nfsmnt/hosting2_2/d/0/d05df896-9a1a-4a74-b8c3-e0eda453abb5/prodatik.sk/web/wp-config.php on line 6
Liečba skoliózy | Prodatik

Liečba skoliózy

Prodatik | ortopedicko-protetické pomôcky

V súčasnosti je skolióza jedna z najčastejšie sa vyskytujúcich štrukturálnych deformít frontálnej roviny. Podľa Národného inštitútu pre artritídu a kostrovo-svalové a kožné ochorenia v USA (NIAMS) sa skolióza vyskytuje u 3-5 z 1000 detí. Nakoľko najčastejší typ je tzv. idiopatická skolióza (IS), ktorá tvorí vyše 80% všetkých typov skolióz (pri IS etiológia je neznáma), je potrebné jej venovať zvýšenú pozornosť v priebehu celého procesu od diagnostiky až po samotnú liečbu.

skolioza

 

Po úvodnom vyšetrení a potvrdení skoliózy sa stále využíva najmä RTG diagnostika pre stanovenie stupňa zakrivenia chrbtice.

Manuálne vyhodnocovanie stupňa skoliózy na RTG snímke Cobbovou metódou.

 

Po diagnostike skoliózy  s krivkou od 25° – 45° podľa Cobba nastupuje ortézoterapia – liečba korzetmi. Z biomechanického hľadiska je základom celej ortézy trupu jej konštrukcia, ktorá je vyrobená pomocou sadrového pozitívu z termoplastu.

Systém umiestnenia korzetu s fixačným mechanizmom

 

Korzety, podobne ako iné ortotické systémy (napr. AFO, resp. KAFO) pôsobia prostredníctvom trojbodového reakčného silového systému.

Trojbodový silový systém pôsobiaci pri aplikácii korzetu.

 

Korzety s umiestnenými pelotami

 

Korzet pre liečbu skoliózy s označenými tlakovými pelotami

 

Obrázky pelôt korzetu: a) pelota P1 - predná, b) pelota P2 - zadná, c) pelota P3 laterálna, d) pohľad na pelotu P1 a pelotu P3.

Správne zhotovená a aplikovaná pomôcka je neoceniteľnou súčasťou liečby skoliózy chrbtice, indikovanou lekárom (ortopédom, rehabilitačným lekárom…).